A teremtő szerelemről szól Fliegauf Benedek Womb - Méh című, angol nyelven forgatott új játékfilmje, amely csütörtöktől látható a magyarországi mozikban.

"Ismerjük az ehhez kapcsolódó mítoszokat, Orfeusz és Euridiké történetét vagy Ovidius főművét, az Átváltozásokat, amelyben összegyűjtötte, milyen az, amikor az alak változik, de a szerelem megmarad. Most nem az ógörög kultúrkörnyezetben élünk, hanem egy technokrata társadalomban, és úgy néz ki, hogy megtörténhet, amit a régi mítoszokban leírtak: ha valaki meg is hal, visszahozhatjuk. Ekkor a halál már nem a vég többé. Nagyon érdekes végigkövetni a lelki folyamatot, hogy a szociális szerepek változásával a szerelem, ami két embert összeköt, miként alakul" - mesélte a rendező.
Fliegauf Benedek elismerte, hogy ha vele valaki végigcsinálná, amit Rebecca Tommyval, akkor ő is hálás lenne érte. Rebecca a legszebb ajándékot adta, amit csak egy lény adhat a másiknak: életet – mondta. Ehhez képest pedig már másodrangú kérdés, miként éli meg mindezt az, akit visszahoztak a halálból.
"Az a fontos, amit Rebecca mond, vagyis mi többet akarhatunk annál, hogy itt vagyunk ismét és élünk" – idézte fel a film egyik mondatát.
Ennek kapcsán kitért arra a buddhista példázatra, amely szerint a lélegzés képessége már egyfajta kegyelmi állapot. Ha levegőt tudok venni, és ki tudom fújni, akkor már hálásnak kell lennem ezért, a többi már csak részletkérdés: túl öreg vagyok, túl fiatal, a világ éppen porig ég körülöttem, elvesztettem minden pénzem, ezek apróságok: itt lenni óriási adomány.
A 90 perces filmdráma leghangsúlyosabb helyszíne az Északi-tenger partja, és a homokfövenyen teljes magányban álló faház.
"Ez a part olyan hatalmas, hogy a tenger szinte eltűnik a horizontján. Olyan, mint egy végtelen ezüstös sivatag. Sokszor álltam ott, és azt gondoltam magamban, nem csodálkoznék, ha a cölöpház elkezdene emelkedni és elszállna a felhők közé. Olyan, mintha egy másik bolygón lennénk. Első nap azonnal tudtam, hogy itt szeretném forgatni a filmet. Az bűvölt el, hogy időtlennek tűnik, nem tudjuk, hol vagyunk és mikor. Ebben a filmben nem arról volt szó, hogy reprodukáljunk egy világot, hanem hogy teremtsünk egyet. Ebben jó nagy kihívás volt" – emlékezett a rendező.
Ide menekül Rebecca, amikor felismeri, hogy a klónokkal szembeni előítélet miatt kirekesztik gyermekét. A nő kivonul a társadalomból, mert még nincs itt az ideje, hogy elmondja Tommynak, mi is történt.
Fliegauf Benedek negyedik nagyjátékfilmjét (az eddigiek: Rengeteg - 2003, Dealer - 2004, Tejút - 2007) német pénzből forgatta, ehhez magyar és francia támogatást is kapott. Mint elmondta, szeretett angolul dolgozni, mert korábbi filmjeiben hajlamos volt a szereplői előtt elvontan fogalmazni. Ezúttal azonban kissé hiányos angol tudása miatt rövidnek és lényegretörőnek kellett lennie.
A film főhősét, Rebeccát a Bond-lányként és Az arany iránytű szereplőjeként megismert Eva Green alakítja.
"Eva olyan, mint egy halk léptű, gyönyörű macska. Tele van titkokkal és meglepetésekkel" – jellemezte Fliegauf a színésznőt. Megjegyezte, hogy nem Greenre írta a szerepet, de amikor a francia producer javaslatára megnézte Eva korábbi filmjeit, egyértelmű választás volt.
A Womb - Méh-nek, amely már forgatókönyvével rangos díjat nyert Cannes-ban, hamarosan Németországban is megtartják a premierjét. A filmet további 20 országba – többek között az Egyesült Királyságba, az Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába és Olaszországba – adták el moziforgalmazásra. A rendező további terveiről szólva elmondta, hogy sok német filmajánlatot kapott a film locarnói bemutatója óta, de inkább hazajött, mert szeretett volna egy filmet készíteni a romák elleni merényletsorozatról. E film előkészítése megakadt a magyar filmfinanszírozás buktatóján, egy év múltán azonban "felcsillant a remény, és most elképzelhető, hogy sokkal kisebb keretből, ismét német pénzből, de meg lehet csinálni."
Fliegauf Benedek elárulta: nem a nyomozati anyagon alapuló dokumentumdrámát készít majd, hanem sokkal inkább a támadássorozat által ihletett történetet mesél el egy cigány család egy napjáról.
Forrás: MTI